Planujesz zakup nieruchomości od dewelopera? Adwokat prawa budowlanego podpowiada, na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy deweloperskiej.
Umowa deweloperska jest dokumentem korzystnym dla obu stron transakcji, ale przede wszystkim zabezpiecza prawnie nabywcę nieruchomości. Podpisanie umowy deweloperskiej wiąże się z zakupem nieruchomości na etapie budowy. Może dotyczyć mieszkania, segmentu, domu wolnostojącego. Umowa deweloperską podpisuje się w formie aktu notarialnego.
Co zawiera umowa deweloperska?
Obok danych charakterystycznych dla wszystkich rodzajów umów, umowa deweloperska powinna zawierać cenę nieruchomości, termin przeniesienia prawa własności, harmonogram i wysokość wpłat na rzecz dewelopera, informacje o działce budowlanej i usytuowaniu nieruchomości w jej obrębie, informacje dotyczące parametrów technicznych oraz standardu prac wykończeniowych, powierzchnię i układ pomieszczeń, informację o mieszkaniowym rachunku powierniczym, numer pozwolenia na budowę wraz z terminami rozpoczęcia i zakończenia prac budowlanych, zasady odstąpienia od umowy i zwrotu wpłaconych środków, wysokości kar umownych i odsetek, oświadczenie nabywcy o odbiorze prospektu informacyjnego, informację o zgodzie banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego, zobowiązania dewelopera.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę?
Podpisując umowę deweloperską należy mieć świadomość, że ostateczna cena mieszkania może ulec zmianie. Wynika to z faktu, iż powierzchnia nieruchomości różni się nieznacznie od powierzchni przewidzianej w projekcie. Warto z wyprzedzeniem dowiedzieć się jaki będzie to miało wpływ na cenę mieszkania i jakie w tej sytuacji są warunki dostąpienia od umowy.
Istotną kwestą jest również możliwość odstąpienia od umowy w sytuacji, w której jako nabywca nie otrzymasz kredytu. Przed podpisaniem umowy należy bardzo uważnie zapoznać się z warunkami odstąpienia od niej.
Jako nabywca masz prawo do poznania wszelkich kosztów utrzymania nieruchomości. W umowie powinny być zawarte jasne informacje dotyczące opłat, jakimi zostanie obciążona nieruchomość, a także sposobu rozliczania mediów. W przypadku nieruchomości wielorodzinnej ważną z perspektywy nabywcy informacją będzie również informacja o ewentualnej opłacie za administrowanie budynkiem.
Należy również pamiętać o tym, że wszystkie ważne dla nas kwestie dotyczące nieruchomości, także wprowadzanych zmian lokatorskich muszą być zapisane w umowie. Zapisy umowy są wiążące dla obu stron i na tej podstawie są prawnie egzekwowane, dlatego wszystkie ustalenia z deweloperem powinny zostać odnotowane w treści umowy lub w aneksie do niej.